תוכן עניינים

חלונות אקוסטיים

חלונות אקוסטייםחלונות אקוסטיים

במיוחד בבתים השוכנים בסמוך לעורקי תחבורה ראשיים, אבל גם בבתים פרטיים בהם קיימות רגישויות שונות לרעשים החודרים מבחוץ, ישנם פתרונות שונים המיועדים להשיג בידוד אקוסטי מרבי בתוך חלל המבנה. אחד הפתרונות החשובים ביותר הוא חלונות אקוסטיים. חשיבותם נובעת כמובן מהיותם ההתקנים שלמעשה "סוגרים" את המפתחים בקירות הבית והמידה בה הם סוגרים את אותם מפתחים בצורה יעילה, תשפיע על רמת הרעש שתחדור פנימה. יחד עם זאת, חלונות אלה נחשבים לחלונות לא זולים ובשורות הבאות נסביר איך הם בנויים ומה עומד מאחורי המחיר הגבוה שלהם.

 

אז מה זה חלון אקוסטי?

כל פריט אקוסטי הוא פריט, משטח או מרחב, שיודע "לנהל" את גלי הקול במרחב שלו בצורה יעילה. במקרה של חלונות אקוסטיים, מדובר בחלונות שיודעים לבודד את הרעש החודר פנימה אל המבנה מבחוץ. משימה זו היא לחלוטין לא פשוטה, שכן זכוכית היא חומר גלם בעל יכולות בידוד נמוכות מאוד. אז איך בכל זאת יוצרים חלון אקוסטי? ובכן, הנוסחה היא מאוד פשוטה – פשוט להוסיף עוד ועוד חומר גלם. ככל שהזכוכית תהיה עבה יותר, כך היא תאפשר רמה גבוהה יותר של בידוד אקוסטי. ועדיין, עיבוי הזגוגית הוא לא הפתרון הטוב ביותר, שכן עובי הזגוגית הנדרש כדי להשיג רמת בידוד גבוהה, יכול להפוך את החלון כולו לכבד משקל ויקר מאוד ולכן נעשה שימוש בטכניקת הבידודית.

טכניקת הבידודית היא טכניקה שעושה שימוש בשתי זגוגיות המותקנות באותה מסגרת עם מרווח אוויר ביניהן. מרווח האוויר יוצר מפחית מאוד את הולכת החום והקור ומגביר את רמת הבידוד של החלון. ככל שנוסיף יותר זגוגיות, ככל שהזגוגיות האלה תהיינה יותר עבות וככל שהמרווח ביניהן יהיה גדול יותר, כך רמת הבידוד תהיה גבוהה יותר, אך צריך לזכור שכל זה צריך להיכנס בסופו של דבר בעובי של המסגרת הנתונה וכן צריך להצטבר למשקל סביר שלא יהפוך את החלון לכבד מדי. הפורמט המבודד ביותר של חלונות אקוסטיים הוא הפורמט של זיגוג כפול המבוסס לא רק על זגוגית כפולה, אלא גם על מסגרת כפולה – שתי מסגרות שבכל אחת מהן מותקנת זגוגית עבה אחת או שתי זגוגיות במודל בידודית. חלון בזיגוג כפול יעניק לכם רמה גבוהה מאוד של בידוד אקוסטי עד כדי בידוד מוחלט, אך חסרונו הוא בהתעבות האוויר בין שני החלונות, מה שיוצר שכבה של אדים טיפות מים זעירות על גבי הזכוכית.

וזאת הסיבה למחיר הגבוה

אחרי שהסברנו מהם חלונות אקוסטיים וכיצד מייצרים אותם, אתם יכולים להבין כבר לבדכם מדוע הם גם יקרים יותר, לעיתים בצורה משמעותית – הם דורשים כמות גדולה יותר של חומר גלם, גם בזכוכית וגם באלומיניום למסגרת, הם דורשים איטום יסודי ומקצועי יותר והם דורשים טכניקת ייצור עתירת עבודה ומורכבת יותר. ואכן, חלון בידודית יכול לעלות לכם כ-200 שקלים יותר לכל מ"ר חלון, ביחס לחלון רגיל שאינו מיוצר לפי מודל בידודית. ככל שתרצו רמת בידוד גבוהה יותר, כך יהיה צורך לעשות שימוש בזגוגיות עבות יותר ואף במספר גדול יותר של זגוגיות עם מרווחי אוויר ביניהן, מה שיכול להגביה עוד יותר את המחיר. חלון בזיגוג כפול כבר יכול לעלות הרבה מעבר לכך, אך חלון זה מעניק לכם באמת רמת בידוד יוצאת דופן ומתאים במיוחד למשרדים הממוקמים באזורים רועשים, אולפני הקלטות ולמעשה כל חלל בו נדרש שקט בתוך המבנה וכן חללים שבהם המטרה היא דווקא למנוע דליפת רעשים החוצה, למשל אולפני חזרות של מוסיקאים. 

אולי יעניין אתכם גם...