קצת שקט ושלווה – חלונות אטומים לרעש

תוכן עניינים

חלונות אטומים לרעשהבית הוא אי של שקט ורוגע עבורנו. אי של שקט ורוגע מכל לחצי היום, כשאנחנו חוזרים אליו בערב ואי של שקט, פשוטו כמשמעו, מפני השאון, ההמולה והרעש שבחוץ. לצערנו, לא תמיד מתאפשר לנו להשאיר את הרעש בחוץ והוא פורץ דרך החלונות ומפר את השלווה באי הקטן והחמים שלנו. צפירות מכוניות, צעקות ברחוב, סירנות, משאיות שעוברות ברעש רב – כולם יכולים להפריע את מנוחתנו, גם כשאיננו ישנים. 

גם אם נסגור את החלונות נגלה שאת הרעש זה פחות מרשים. הוא מצליח לחדור גם דרך החלונות. נדמה, שהם לא מצליחים להפחית מאומה ממנו. אז מה הפתרון? ובכן, הפתרון הוא חלונות אטומים לרעש.

רעש, קירות וחלונות

כאשר אנו בונים בית, הקבלן יקפיד בדרך כלל על איטום סביר בקירות. זה חשוב גם כלפי האיטום ממים. אבל בכל הנוגע לחלונות, הרי שרבים מהקבלנים, בוחרים בחלון עם זגוגית אחת בלבד. למרות שהיא יכולה לסייע מעט בהפחתת הרעשים, זכוכית זו, אינה מסוגלת לאטום אותם בצורה רצינית. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שזכוכית מטבעה אינה מבודדת רעשים היטב. בידוד רעשים מוצלח יעשה בצורה אידיאלית או על ידי משהו עם תכונות ספיגה מסוימות (כמו בלוקים) או על ידי משהו בעל משקל רב או כבד. 

חלון הזכוכית הרגיל אינו עונה על אחד מהקריטריונים האלו. לכן, כאשר אופנוע יאיץ ברחוב, הרעש מצינור המפלט ישמע כאילו הוא דוהר בתוך הבית שלכם. הפתרון כמובן נעוץ בבחירה מראש של חלונות אטומים לרעש. אבל רגע לפני כן, בואו נלמד על עוד דרכים אפשריות להפחתת הרעש הקשורים בחלון, אך לא בזגוגיות.

לאטום היטב

חלון שאינו אטום היטב, לא יבצע בידוד אקוסטי. כאשר אנו מדברים על אטימת חלון, איננו מדברים כמובן על כך שהזכוכית תהיה שלמה ולא שבורה. אנחנו מדברים בעיקר על אזור המסגרת. במקרה שכזה, עלינו לוודא שמסגרת החלון לא נפגעה, שהגומיות לא נשחקו או נקרעו ושכל החלקים מחוברים היטב. 

כאשר מסגרת החלון נסגרת אל מול המסגרת המפתח שבקיר, עלינו לבדוק שהיא נסגרת במלואה, בלחץ ואין רווחים ביניהם. דרך הרווחים יכנסו גם רוחות, קור או חום וכמובן הרעש. מומלץ גם לבדוק את הגומיות של המסגרת שבקיר. בכמה פעולות פשוטות אפשר להפוך את החלונות הישנים שלנו לשורה של חלונות אטומים לרעש, שישפרו את איכות החיים שלנו לבלי הכר.

חלונות אטומים לרעש בדגש על הזכוכית

כפי שהסברנו, הזכוכית עצמה אינה משמשת כחומר מבודד בצורה טובה. ועדיין ההבדל הגדול בכל הקשור לבחירת חלונות אטומים לרעש יהיה סוג הזגוגית של החלון. חשוב להכיר כי נמצא בשוק כמה סוגים של זגוגיות שימתנו את הרעשים, אבל לפני זה חשוב להבין את העיקרון: ככל שהזכוכית תהיה עבה יותר ולפיכך כבדה יותר וככל שהיא תהיה נוחה יותר מבחינה אקוסטית לספוג את הרעש מצבנו ישתפר. מכאן, שהזגוגיות המיוחדות של חלונות אטומים לרעש, יהיו תמיד יותר עבות.

הפתרון הראשון הוא זגוגית כפולה. היא פועלת נהדר כנגד ויסות חום וקור אך גם כנגד רעש. בקרים רבים, ניתן להתקין בפשטות יחסית זגוגית כפולה גם על חלונות קיימים. הפתרון השני, שנחשב יעיל יותר הוא זגוגית עם שכבת בידוד, או כפי שהיא נקראת בעגה מקצועית – "זכוכית בידודית". למעשה אלו 2 זגוגיות צמודות כמעט, אשר ביניהן מוחדרים חומרים שונים או גז מיוחד, הבולעים כמעט לחלוטין את הרעש. כמובן שככל שעובי הזגוגיות יהיה עבה יותר הבידוד יהיה אפקטיבי יותר. אם זאת, יש להתחשב גם בהתאמה של רוחב מסגרת החלון, שכן לא נוכל לאפשר שהזגוגית מחוברת תהיה עבה מידי ביחס אליו.

ואם לא בניתי מראש עם חלונות אטומים לרעש?

הדרך היעילה ביותר לבית שקט מרעשים חיצוניים היא לבנות מראש עם חלונות אטומים לרעש מותאמים, באמצעות חברת עבודות אלומיניום מקצועית. אם לא עשיתם כן, נסו לשפר את המצב על ידי בדיקת בידוד של החלונות והאזור שלהם ותיקונים במידה ונדרש. זה כאמור גם יסייע לנו בנושא הבידוד התרמי. רק במידה וגם פעולות אלו אינן יעילות, כדאי לשקול הוספת בידוד לחלונות או החלפת החלונות כליל ולעבור אל חלונות אטומים לרעש.

הרעש בבית שלך בלתי נסבל. מומחי ה'המרכז לעבודות אלומיניום', יכולים להגיע לביתך ולבדוק עבורך, כיצד ניתן לשפר את המצב.

אולי יעניין אתכם גם...

התקשרו עכשיו
Open chat