תוכן עניינים

תריס רפפה ויתרונותיו

תריס רפפההתריסים אשר נמצאים בחלונות הבית, נראים לנו כדבר פעוט ערך. אך למעשה, יש להם חשיבות רבה והם מעניקים לנו מגוון מענים לצרכים שלנו. הם מסייעים לנו בבידוד הבית, במניעת כניסת מים, בבידוד אקוסטי ובשמירה על הפרטיות ביננו לבין החוץ. אבל לתריסים בבית יש תפקיד מעבר לפרקטיות שהם מציעים, בדמות השפעה עיצובית על החדר כולו. לתריס, כאשר הוא סגור או פתוח חלקית, נוכחות רבה על הקיר, בייחוד במפתחי חלונות גדולים או על מפתחים מהם יוצאים למרפסת.

כיום ניתן לחלק את סוגי התריסים לשניים: תריסים חשמליים נגללים או תריס רפפה. ניתן לומר, שהחלוקה ביניהם מבחינת היקף השוק היא שווה. הנטייה כיום, היא לבחור ולעשות את התריסים, באיזו צורה שלא תבחרו, על ידי שימוש בחומר האלומיניום, שכן הוא מביא עימו יתרונות רבים ומגוונים על פני החומרים האחרים. במאמר זה נתמקד בפתרון תריס רפפה ותכונותיו.

מהו תריס רפפה?

בתריסי גלילה, שלבי התריס נגללים זה על זה, כמו שבלול, אשר נגלל כולו על ציר. לרוב, תריסים אלו יהיו חשמליים ובעצם, הם אינם מאפשרים את העובדה שהתריס יהיה סגור ועדיין יוכלו להיכנס דרכו אוויר וקרני שמש באופן חופשי. כשהוא גלול במלואו או חציו, החלק בו נמצא התריס- חסום. רק כאשר התריס פתוח במלואו, יש זרימת אוויר דרך כל המפתח.

תריס רפפה פועל אחרת.  השלבים שלו מותקנים קבוע על המסגרת של כנף התריס והם מונחים זה על זה, כאשר התריס סגור. כאשר רוצים לפתוח את התריס, ניתן להורים או להוריד ידית בתריס, כך שכל הצירים של השלבים יוצרים זווית משתנה לשלבים. כאשר השלבים במצב אנכי, התריס אטום לגמרי. וכאשר הם מאוזנים, התריס פתוח לחלוטין וכאשר הם במצב ביניים אנו מגבילים לפי רצוננו את זרימת האוויר וחדירת קרני האור.

למעשה, אנחנו מכירים את תריסי הרפפה מילדותינו, אלא שאנו הינו רגילים לראות אותם עשויים עץ או פלסטיק. הטכנולוגיה היא אותה טכנולוגיה אך כיום היא נעשית באמצעות שלבי אלומיניום, המספקים עמידות וקלות תפעול רבים יותר.

 

היתרונות של תריס רפפה

ישנם כמה יתרונות לתריס רפפה. הראשון שבהם קשור לעובדה שבאמצאות תריס רפפה אנו יכולים לשלוט טוב יותר על המידתיות של אור ואוויר בבית שלנו. בניגוד לסגור או פתוח שמציע תריס גלילה, תריס רפפה מציע אפשרויות רבות של מצב ביניים, למשל חצי חושך, אוויר במידה כזו או אחרת ועוד. היתרון השני הוא הפרטיות הרבה שהוא מציע לנו. תריס גלילה, מחייב אותנו בהרבה מן המקרים, לוותר על הפרטיות שלנו, שעה שאנו נאלצים לחיות עם חלונות חשופים לחלוטין לחוץ, במידה ואנו רוצים אוויר. תריס רפפה, גם כשהוא פתוח, יוצר חציצה כלשהי באמצעות שלבי התריס, המטשטשת היטב את פנים הבית ועדיין מקנים בתוך הבית את היתרונות של תריס פתוח לחלוטין.

יתרון נוסף של תריס רפפה הוא יכולת התפעול הפשוטה מאוד שלו- ידית הזזה פשוטה, בלי מנוע, שיכול להתקלקל. מתוך כך, גם אין צורך למצוא מקום או לבנות כזה, עבור ארגז התריס, שמחויב לבוא עם תריס גלילה ולעיתים לא נמצא לו מקום או שהוא ידרוש מאיתנו, עבודה רבה בהתקנתו.

 היכן מציבים תריס רפפה?

כאמור, ניתן למצוא כיום תריס רפפה כמעט בכל חלל או חדר בבית. אולם היתרונות שלו באים לכדי ביטוי בעיקר במטבח ובחדרי השירותים. בחדר השירותים, כמו גם בחדרי אמבטיה, הוא מספק את הפרטיות הנצרכת בסוג כזה של חדרים ועדיין מאפשר בהם את האוורור המירבי שהם זקוקים לו. במטבח, העובדה שהתריס אינו דורש בינוי ארגז, מאפשרת לחלל להיות פתוח ורחב יותר ולא להינזק מהאדים והשומנים המסתובבים במטבח.

תריס רפפה מאלומיניום

כאמור, כולנו מכירים את תריסי הרפפה וגדלנו עליהם. אלא שאז הם היו עשויים עץ או אלומיניום. כיום, כמעט ולא נמצא כאלו בשימוש. הסיבה נעוצה בכך, שהם דורשים תחזוקה רבה ובעיקר פגיעים למזג האוויר המכריע אותם. תריס עץ, מתנפח ונסדק, כך שהוא נתקע לבסוף ותריסי הפלסטיק מתייבשים מהשמש וסופם להתפורר ולהישבר. 

לכן, הפתרון האידיאלי בתריסי רפפה הוא תריסים מאלומיניום. תכונות האלומיניום הבולטות, הופכות אותו לאידיאלי לסוג תריס שכזה. בייחוד דברים אמורים לגבי היותו קל משקל ולכן גם נוח לתפעול עבור כולם ובשל חוזקו וחוסנו של החומר, היכולים גם אל מול מזג האוויר וגם אל מול מפגעים אחרים, כך שהתריס הופך עמיד לעשרות שנים.

מתלבטים בין תריס רפפה לתריס גלילה. מומחי 'המרכז לעבודות אלומיניום', במצעים עבודות מקצועיות בשני הסוגים וישמחו לסייע לכם בבחירה צרו קשר עוד היום.

אולי יעניין אתכם גם...