תוכן עניינים

תריסי גלילה ידניים

תריסי גלילה ידנייםתריסי גלילה ידניים

הם כבר לא ממש פופולאריים, הם כבר מחוץ לסטנדרט הבנייה החדש, אבל אפשר להניח שהם עדיין קיימים בחלק ניכר מבתי ישראל, אם לא ברובם – תריסי גלילה ידניים. ומה מחזיק את אותם תריסים בחיים? ובכן, ישנה סיבה או שתיים שעבור אנשים רבים, נחשבות לסיבות מספיק טובות לשמור על התריסים הידניים ולא לעבור לתריסים חשמליים. בשורות הבאות נספר לכם על הסיבות האלה וננסה להעריך עד כמה הן אכן אותנטיות.

 

תריסי גלילה ידניים – בגלל שהם זולים יותר

אחת הסיבות המרכזיות, שבגינה אנשים רבים עדיין מעדיפים לשמור על התריסים הידניים בביתם היא, שמדובר בתריסים זולים יותר משמעותית מאלו החשמליים. אם נוסיף לכך את העובדה שכמעט אף פעם לא קונים תריס אחד חדש, אלא תריס אחד לכל חדר, פערי העלות המצטברת יכולים בהחלט להיות משמעותיים ולדחוף את הלקוח לכיוון הפתרון הזול יותר של תריסי גלילה ידניים.

הם גם מאוד אמינים

אפשר לומר על תריסים ידניים המון דברים כאשר משווים אותם לתריסים חשמליים, אבל מאפיין אחד עודנו נשאר לזכותם – מאפיין האמינות. המדובר במנגנון מכאני פשוט מאוד, שההסתברות להיווצרות תקלות בו היא כמעט אפסית. תריס גלילה ידני יכול להיות מותקן במעמד בניית הדירה ולהישאר במקומו, פעיל ותקין לאורך עשורים שלמים ללא כל בעיה או תקלה. לכל היותר, התקלה הגדולה ביותר וגם השכיחה ביותר בתריסים מסוג זה היא שחיקה או אפילו קריעה של רצועת התריס. המדובר ברצועה שעלותה שקלים בודדים וניתן להחליפה בקלות רבה מאוד, כך שאפשר להתעלם לחלוטין מסוגיה זו, המה גם שגם שחיקה כזאת של התריס מתחילה להופיע רק לאחר עשור או שניים של שימוש בתריס.

 

הם לא באמת נדרשים

לתריסים חשמליים יש כמובן את ההילה של יוקרה וקידמה, אבל במרבית חדרי הבית הם פשוט לא נדרשים. הערך המרכזי של תריס חשמלי בא לידי ביטוי בתריסי מרפסת רחבים וגדולים, שמשקלם המצטבר יכול להגיע לעשרות רבות של ק"ג. במקרה כזה, די ברור מדוע נרצה את עזרתו של מנוע חשמלי להרמת והנמכת התריס. אבל בכל יתר החדרים, הערך של המנוע החשמלי כמעט ולא קיים ועדיין מדובר בתריסים שקל מאוד להרים ולהנמיך באמצעות רצועה ידנית, גם דרך אגב, בתריסי אלומיניום משוכים, שנחשבים לכבדים יותר מתריסי הפלסטיק הקלאסיים, אך עדיין לא ברמה כזאת שמחייבת התקנת מנוע חשמלי.

הפסקות חשמל? לא מעניין

במרבית האזורים בארץ, כל הנושא של הפסקות חשמל הוא זניח לגמרי במערך השיקולים של רכישת תריס חשמלי. ההסתברות שלא תוכלו לפתוח או לסגור את התריס בגלל הפסקת חשמל הוא אפסי והסיכוי שמצב כזה יימשך יותר ממספר בודד של שעות הוא כמעט ולא קיים. אלא שישנם אזורים בארץ, בהם הפסקות חשמל הן הרבה יותר תדירות ממה שהיינו רוצים בכלל להאמין. במקומות אלה, בדרך כלל יישובים קטנים בפריפריה, אליהם מגיעה תשתית חשמל מיושנת, הפסקות חשמל יכולות להיות תדירות מאוד, במיוחד במהלך עונת החורף ובשעות השיא ועבור אנשים המתגוררים באזורים אלה, תריסי גלילה ידניים הם עדיין מלכי השכונה.

אחרי שאמרנו את כל זה, בכל בית ראוי לשקול התקנה של תריסים חשמליים, לאו דווקא בחיוב, אבל לשקול. לתריסים חשמליים יש יתרון אחד חשוב, שהם מאפשרים לנו להתקין תריסי אלומיניום כבדים שיכולים לשמש גם כאמצעי הגנה על הבית, אסתטיים יותר ועמידים יותר ובכל זאת, אין שום ספק שעבור חלקנו, האופציה הידנית עדיין תישאר האופציה הטובה ביותר ואין שום סיבה להתכחש לכך.

אולי יעניין אתכם גם...